صفحه اصلی > علم و فناوری : دکتر صالحی جوزانی مطرح کرد: مزارع سبزتر با تجاری سازی زیست مهارگرهای گیاهی ابداعی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

دکتر صالحی جوزانی مطرح کرد: مزارع سبزتر با تجاری سازی زیست مهارگرهای گیاهی ابداعی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، دکتر غلامرضا صالحی جوزانی، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به تلاش های ۱۵ ساله در راستای دستیابی به عوامل مهارگر زیستی بیمارگرهای گیاهی و محرک رشدی با منشاء قارچ تریکودرما در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که به کسب دانش فنی و فروش آن به بخش خصوصی منجر شده است و در حال حاضر در بیش از ۲۰ هزار هکتار مزارع و باغات استفاده می شود، اظهار داشت: برای کنترل عوامل بیمارگر گیاهی که خسارتی حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد به تولید کنندگان وارد می کنند، سالانه حدود ۲۵ هزار تن انواع سموم شیمیایی آفتکش و ۳ میلیون تن کود شیمیایی در مزارع، گلخانه ها و باغ های کشور مصرف می شود.

وی افزود: با توجه به عوارض و مشکلات مصرف زیاد سموم و کودهای شیمیایی، دانشمندان در تلاش اند روش های کنترل بیولوژیک را جایگزین بخشی از مصرف نهاده های شیمیایی کنند. روش های کنترل بیولوژیک ضمن این که سالم‌تر و ایمن‌تر از روش های شیمیایی است از دوام بیشتری برخوردار بوده و تاثیر بسیار کمی بر تعادل اکولوژیکی محیط دارند.

وی با اشاره به بازار بزرگ و رو به گسترش عوامل کنترل زیستی و محرک های زیستی اظهار داشت: قارچ تریکودرما از جمله موفق ترین عوامل کنترل زیستی بیماری های گیاهی است.

 رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح کرد:  تریکودرما با داشتن خاصیت ضد قارچی شدید علیه بسیاری از قارچ های بیماریزای گیاهی از جمله فوزاریوم ها، رایزوکت‌ونیا، فایتوفترا، آلترناریا و پیتیوم، حدود ۶۰ درصد از بازار جهانی محصولات تجاری قارچی کنترل زیستی را به خود اختصاص داده است . این قارچ با ترشح آنتی بیوتیک ها،آنزیم ها و همچنین پارازیتیسم باعث متلاشی شدن هیف ها و اختلالات فیزیولوژیکی در قارچ های بیماریزای گیاهی می شود.

 

صالحی جوزانی افزود: این قارچ به سهولت روی پس مانده های گیاهی قابل دسترس و ارزان تکثیر شده و پس از وارد شدن در خاک به خوبی در خاک استقرار پیدا می کند. مناسب بودن برای تولید صنعتی، سازگاری با صنعت تخمیر، تحمل به طیف وسیعی از ترکیبات حیات کش (Biocide) و امکان کاربرد در کنترل تلفیقی از دیگر برتری های این قارچ نسبت به سایر آنتاگونیست ها است.

وی در خصوص روند دستیابی محققان پژوهشگاه به عوامل بیوکنترلی و محرک رشدی با منشاء قارچ تریکودرما گفت: نخستین گام برای ایجاد تولیدات موفق بر پایه میکروارگانیسم ها یافتن و خالص سازی میکروارگانیسم بومی متناسب با شرایط اکولوژیکی آن منطقه است زیرا میکرو ارگانیسم های بومی قدرت سازگاری بهتر و بیشتری به منطقه و نیچ طبیعی خود دارند؛ لذا برای دستیابی به فراورده زیستی محرک رشد مبتنی بر تریکودرمای مناسب بومی ، حدود ۶۰۰ جدایه قارچ تریکودرما از مناطق مختلف ایران جمع آوری، خالص سازی و شناسایی شد.

وی اضافه کرد: در ادامه جهت بررسی اثرات ضد میکروبی جدایه‌های تریکودرما بر بیمارگر‌های مهم گیاهی، تقابل بین جدایه‌های تریکودرما و تعدادی از بیمارگر‌های مهم گیاهی انجام شد.

دکتر جوزانی در ادامه گفت: تست های گلخانه ای و مزرعه ای فرمولاسیون به دست آمده حاکی از کارایی 80 تا 100 درصدی آن علیه عوامل بیمارگر گیاهی بود. علاوه بر آن با مصرف این محصول عملکرد در سطح گلخانه و مزرعه 20 تا 40 درصد افزایش یافت که نشان از اثربخشی آن در کاهش میزان کود شیمیایی مصرفی توسط کشاورزان دارد.

به گفته رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله دستاوردها و مزایای تولید محرک رشد مبتنی بر تریکودرما، کاهش میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی، توان محرک رشدی و کنترل بیمارگرهای گیاهی به شکل توامان، امکان استفاده این فرمولاسیون در شرایط آب و هوایی و گیاهان مختلف، کنترل زیستی طیف وسیعی از بیماری های گیاهی، افزایش توان تحمل تنش خشکی، افزایش فاکتورهای رشدی گیاه و افزایش زنده مانی نهال های منتقل شده به عرصه، کاهش تولید پسابهای آلوده و کاهش تخریب محیط زیست و استفاده بهینه از ضایعات کشاورزی است.

گفتنی است؛ این پروژه تحقیقاتی حاصل ۱۷ سال تلاش تیم تحقیقاتی بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی است که با مسوولیت دکتر مژگان کوثری عضو هیات علمی این بخش تحقیقاتی به انجام رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email

سمیه بوربور

پست های مرتبط

مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه خوارزمی در استان البرز افتتاح شد

کرج – عصر شفافیت – همزمان با آیین افتتاح وبیناری ۱۰۰۰ پروژه…

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

دکتر صالحی جوزانی مطرح کرد: مزارع سبزتر با تجاری سازی زیست مهارگرهای گیاهی ابداعی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

شهرستانهای استان البرز
سمیه بوربور

تعلیق عضویت شهردار و همه اعضای شورای شهر یکی از شهرستان‌های استان البرز

کرج – عصر شفافیت – رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: هفت عضو شورای شهر به همراه شهردار و دو نفر از کارکنان شهرداری یکی از شهرستان‌های استان البرز تا زمان رسیدگی

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
اجتماعی
سمیه بوربور

مشکلات و گلایه‌های مردم شریف غرب استان البرز مطالبه شد

ساوجبلاغ – عصر شفافیت – در دیدار با رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل محترم شرکت آب و فاضلاب استان البرز  مشکلات و گلایه‌های مردم شریف شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ مطالبه شد.

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
پزشکی و سلامت
سمیه بوربور

عزاداران حسینی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

کرج – عصر شفافیت – سرپرست اداره کل دامپزشکی البرز توصیه‌هایی را به عزاداران حسینی در روز تاسوعا و عاشورا ارائه کرد. به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، علیرضا رفیعی پور

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
تیر ۲۷, ۱۴۰۳

شناسایی و احضار عاملان هتک حرمت در روز عاشورای حسینی در کرج

کرج – عصر شفافیت – فرمانده انتظامی استان البرز از شناسایی و احضار عاملان هتک حرمت در روز عاشورای حسینی در کرج خبر داد.  به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز،…

Print Friendly, PDF & Email

افزایش دو برابری ظرفیت تولید پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید مِهِستان

کرج – عصر شفافیت – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز از افزایش ظرفیت ورود و تولید پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر مهستان به‌ میزان ۲۲ هزار و ۴۰۰ مترمکعب در…

Print Friendly, PDF & Email

تعلیق عضویت شهردار و همه اعضای شورای شهر یکی از شهرستان‌های استان البرز

کرج – عصر شفافیت – رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: هفت عضو شورای شهر به همراه شهردار و دو نفر از کارکنان شهرداری یکی از شهرستان‌های استان البرز تا زمان رسیدگی…

Print Friendly, PDF & Email
نمونه عنوان
Skip to content