صفحه اصلی > پزشکی و سلامت : رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج تاکید کرد: ضرورت اصلاح سبک زندگی مردم به منظور پیشگیری از سکته قلبی و مغزی

رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج تاکید کرد: ضرورت اصلاح سبک زندگی مردم به منظور پیشگیری از سکته قلبی و مغزی

کرج – عصر شفافیت – رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد، فعالیت های جاری و موضوعات مهم مرتبط با بیمارستان و همچنین برنامه استراتژیک راهبردی این بیمارستان پرداخت.

 

به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، دکتر علیرضا دهقان نیری رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج امروز ۲۵ مردادماه ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران مطرح کرد: برخی افراد فکر می کنند که اصلاح سبک زندگی یک فرآیند هزینه زاست، در صورتیکه فرآیندی است که با کاهش هزینه های افراد همراه است و در عین حال که هزینه های درمانی افراد را کاهش می دهد، موجب افزایش سلامت آن ها می شود.

وی افزود: بیمارستان شهید رجایی به عنوان تنها مرکز دولتی قلب و عروق و نورولوژی در حال خدمت رسانی به مردم این استان است.

رئیس بیمارستان شهید رجایی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای بیمارانی که به این بیمارستان مراجعه می کردند و سن بسیار پایین بیماران سکته قلبی و مغزی، طرحی را به عنوان مرکز جامع ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز افتتاح کردیم که در آن سطوح یک تا سه بهداشت در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

دکتر دهقان نیری متخصص قلب و عروق، فوق تخصص آنژیوپلاستی، افزود: همکاران بیمارستانی، مراقبین بهداشت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان و همکاران متخصص، در این مرکز در کنار یکدیگر، به یافتن فاکتورهای خطر در افراد و پیشرفت و درمان آن ها و جلوگیری از تبدیل فاکتورها به بیماری های سکته قلبی و مغزی در سطح جامعه کمک می کنند.

دکتر دهقان نیری با اشاره به اجرای این طرح به صورت رایگان بیان کرد: مراجعین بیمارستان شهید رجایی کرج، می توانند با مراجعه به مرکز ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی از نظر فاکتورهای قلبی و عروقی مورد غربالگری قرار گیرند و در صورت نیاز به ویزیت توسط متخصص یا فوق تخصص، از طریق سامانه ارجاعی فعال در این مرکز، به پزشک مربوطه ارجاع داده شوند.

وی بیان کرد: در صورتیکه افراد دچار چاقی یا استرس زیاد بوده و یا مصرف سیگار داشته باشند، کارشناسان تعذیه و همکاران روانشناس در این مرکز مشاوره های لازم را ارائه خواهند داد. تمام تلاش ما در بیمارستان رجایی به عنوان تنها مرکز قلب و عروق دولتی استان البرز، بر آن بوده که بتوانیم همه حلقه های تشخیصی، درمانی، بهداشتی و پیشگیرانه قلب و عروق را کامل کنیم که این اتفاق رقم خورده است.

رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج مطرح کرد: برای اولین بار اتفاق افتاده است که همه حلقه های موردنیاز یک دپارتمان قلب و عروق از جمله واحد درد قفسه سینه، اورژانس، آنژیوگرافی ۲۴ ساعته و بخش های جراحی قلب، بازتوانی قلبی، مراقبت از بیماران آنژیوگرافی، ارتقای سلامت و … به صورت کامل در کنار یکدیگر چیده شده اند و در حال فعالیت هستند.

دکتر دهقان نیری از انجام ۶ هزار و ۵۰۰ مورد آنژیوگرافی و ۲ هزار و ۷۰۰ مورد آنژیوپلاستی در بیمارستان شهید رجایی کرج در سال ۱۴۰۱ خبر داد و با اشاره به انجام ماهانه ۵۰ تا ۶۰ عمل قلب باز در این بیمارستان بیان کرد: در طول شبانه روز، حدود ۵۰۰ نفر به اورژانس این بیمارستان مراجعه می کنند و علاوه بر البرزنشینان، از استان های همجوار نیز به این مرکز مراجعه و به آن ها خدمات دولتی ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: سن سکته قلبی و مغزی در جامعه ما مانند جوامع با درآمد کم و متوسط دیگر، ۱۰ تا ۲۰ سال پایین تر از کشورهای پیشرفته است. در کشورهای اروپایی، سن سکته قلبی حدودا ۶۵ سال اما در کشور ما متوسط ۵۰ سال بوده و سن سکته مغزی نیز تقریبا به همین صورت اما پنج تا ۶ سال بالاتر است که به منظور کاهش سن سکته از این عدد بحرانی، باید به بحث پیشگیری ورود کنیم.

رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج با تاکید بر ضرورت اصلاح سبک زندگی مردم به منظور پیشگیری از سکته قلبی و مغزی اظهار کرد: برخی افراد فکر می کنند که اصلاح سبک زندگی یک فرآیند هزینه زاست، در صورتیکه فرآیندی است که با کاهش هزینه های افراد همراه است و در عین حال که هزینه های درمانی افراد را کاهش می دهد، موجب افزایش سلامت آن ها می شود.

دکتر دهقان نیری با بیان اینکه ما باید در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگسازی برای اصلاح سبک زندگی و کاهش فاکتورهای خطر به صورت جدی و میدانی در جامعه ورود کنیم، عنوان کرد: اقدام موردنیاز بعدی، پیشگیری مقدماتی است، یعنی هرآنچه که در بستر جامعه، سلامت مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، باید مورد توجه قرار گیرد که از جمله این موارد می توان به آلودگی هوا، میزان فعالیت فیزیکی افراد در طول شبانه روز، موادغذایی مورد استفاده، استرس های روحی و روانی و شغلی، مسائل اقتصادی و … اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همه موارد فوق، در سلامت افراد و کاهش سن سکته قلبی و مغزی موثر هستند و باید در سیاست کلان جامعه دیده شوند. در بیمارستان شهید رجایی، ۳۰۱ تخت فعال وجود دارد که شامل تخت های متعدد و ۳۵ تخت ستاره دار است و تقریبا نیمی از این تخت ها متعلق به بیماران قلبی و عروقی و مابقی مربوط به بیماران داخلی و مغز و اعصاب است.

رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج با اشاره به اینکه بیش از ۴۴ درصد علل مرگ و میر در کشور، سکته قلبی و مغزی و فشار خون است، اظهار کرد: در جامعه ما نیز به همین صورت است و در استان البرز به دلیل سبک زندگی آن، استرس وارد شده به افراد، مهاجرت، آلودگی هوا، استرس های شغلی و بافت ناهمگن موجود در آن، شیوع سکته های قلبی و مغزی بیشتر و سن آن پایین تر است.

Print Friendly, PDF & Email

سمیه بوربور

پست های مرتبط

در هفته سلامت مردان مطرح شد: مردان البرزی، کم تحرک‌ترین مردان در کشور 

کرج – عصر شفافیت – سبک زندگی سالم و آموزش پیشگیرانه در خصوص…

Print Friendly, PDF & Email
خرداد ۲۴, ۱۴۰۳

اهدای عضو کارگر محمدشهری به سه بیمار زندگی دوباره بخشید 

کرج – عصر شفافیت – شانزدهمین اهدای عضو استان در سال‌جاری با…

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

رئیس بیمارستان شهید رجایی کرج تاکید کرد: ضرورت اصلاح سبک زندگی مردم به منظور پیشگیری از سکته قلبی و مغزی

شهرستانهای استان البرز
سید ماهان شریفی

شهردار فردیس تاکید کرد: لزوم تلاش مدیران شهرداری برای جذب سقف تعیین شده اعتبار پروژه‌ها

فردیس – عصر شفافیت – نشست کنترل پروژه های شهرداری فردیس با حضور شهردار و مدیران شهرداری و با هدف هدایت هزینه ها، تسریع در اجرای برنامه ها و بهبود در روند

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
مدیریت شهری
سید ماهان شریفی

مسعود محمدی: روان سازی ترافیک، دست آورد بهره برداری از بلوار شهید ناصربخت

کرج – عصر شفافیت – رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: روان سازی ترافیک، دست آورد بهره برداری از ادامه بلوار شهید ناصربخت است که در کاهش ترافیک خیابان شهید بهشتی نیز

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
چند رسانه ای
سید ماهان شریفی

بازدید و افتتاح چندین پروژه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در شهر کرج

کرج – عصر شفافیت – گزارش تصویری         به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، مجتبی عبداللهی استاندار البرز، سردار هداوند فرمانده

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
اقتصادی
سمیه بوربور

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز مطرح کرد: واگذاری زمین به متقاضیان احداث نیروگاه انرژی خورشیدی در استان البرز

کرج – عصر شفافیت – مدیر عامل شرکت توزیع برق استان البرز گفت: در جهت گسترش استفاده از ظرفیت انرژی های نو و تولید ۳۰۰ مگاوات برق، زمین به سرمایه گذاران البرزی

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »

شهردار فردیس تاکید کرد: لزوم تلاش مدیران شهرداری برای جذب سقف تعیین شده اعتبار پروژه‌ها

فردیس – عصر شفافیت – نشست کنترل پروژه های شهرداری فردیس با حضور شهردار و مدیران شهرداری و با هدف هدایت هزینه ها، تسریع در اجرای برنامه ها و بهبود در روند…

Print Friendly, PDF & Email
خرداد ۳۱, ۱۴۰۳

مسعود محمدی: روان سازی ترافیک، دست آورد بهره برداری از بلوار شهید ناصربخت

کرج – عصر شفافیت – رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: روان سازی ترافیک، دست آورد بهره برداری از ادامه بلوار شهید ناصربخت است که در کاهش ترافیک خیابان شهید بهشتی نیز…

Print Friendly, PDF & Email
خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

وزیر کشور: شهر کرج و استان البرز را با تعدد پروژه‌های در حال اجرا می‌شناسیم

کرج – عصر شفافیت – وزیر کشور گفت: ما مدیون مردم هستیم و باید کاری کنیم که رضایت آنها با ارائه خدمات با کیفیت تامین شود.     به گزارش پایگاه خبری…

Print Friendly, PDF & Email
نمونه عنوان
Skip to content