صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : اصغر بیات: مدیریت چرای شتر و جنگل‌کاری حاشیه اتوبان، دو پروژه در دست اقدام سال جاری است

اصغر بیات: مدیریت چرای شتر و جنگل‌کاری حاشیه اتوبان، دو پروژه در دست اقدام سال جاری است

کرج – عصر شفافیت – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: با مطالعات انجام شده در سال جاری ۲ پروژه مدیریت چرای شتر و جنگل کاری حاشیه اتوبان در دست اقدام است.

 

به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، اصغر بیات روز پنجشنبه در کنفرانس خبری که به مناسبت هفته خبرنگار در نهالستان بزرگ کرج برگزار شد، افزود: یکی از این پروژه های در دست اقدام جنگل‌کاری در حاشیه جاده ماهدشت به اشتهارد به وسعت ۴۰۰ هکتار است.

وی افزود: دیگر پروژه هدف‌گذاری شده در سال ۱۴۰۲ نیز جنگلکاری حاشیه اتوبان غدیر در وسعت ۶۰۰ هکتار با استفاده از گیاهان بومی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: پروژه دیگر که در ستاد ملی مبارزه با گرد و غبار مطرح شده بحث مدیریت چرا هست که یکی از مشکلاتی که در جنوب استان و صالحیه نظرآباد داشتیم بحث شترهای سرگردان بود که بهره برداران علیرغم اینکه پروانه چرا نداشتند ولی از اراضی این منطقه استفاده می کردند.

وی افزود: علیرغم اینکه بارها این دام ها توسط ماموران یگان از منطقه خارج می شدند ولی دوباره به این اراضی صالحیه در نظرآباد یا قزوین بازمی گشتند که مدیریت این موضوع نیازمند اقدام جامع دو استان البرز و قزوین بود.

وی با بیان اینکه در اقدامی نسبت به توقیف ۹۰ نفر شتر با دستور دادستان وارد عمل شدیم، اظهار کرد: مالکان این دام ها امیدوار بر رها کردن این شترها بودند ولی ما آن ها را حدود ۹ روز نگهداری کردیم و در نهایت مالکان مراجعه کرده و تعهد لازم را بر رعایت چرای دام دادند.

بیات گفت: در اجرای این اقدام با حمایت دادستان و فرماندار شهرستان نظرآباد و مشارکت مردم صالحیه و شورا و دهیاری کار به سرانجام رسید و اعتراف کردند که شترها به آن ها تعلق دارد.

مدیرکل منابع طبیعی در بخش دیگری با بیان اینکه مجاورت استان البرز با پایتخت و بحث انتقال آب یکسری از مشکلات عمده را برای البرز ناشی از انتقال آب بین حوزه ای در پی داشته، افزود: ۷۰۰ میلیون مترمکعب از آب دو سد استان البرز از استان خارج می شود که حداقل انتظار استان این است که بخشی از پساب تولید شده در تهران را به البرز بازگردانند تا بخشی از نیازهای بخش کشاورزی نیز مرتفع شود.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه بخشی از بحث فرونشست هم به انتقال آب بین حوضه ای برمی گردد که با این پساب تاحدودی رفع می شود.

بیات در ادامه به موضوع تولید یک میلیارد اصله نهال در طی چهار سال در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: این برنامه طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی و تاکید رییس جمهور آغاز شد که با مشارکت مردم طی چهار سال یک میلیارد اصله نهال در سراسر کشور تولید و کاشته شود.

وی با بیان اینکه البرز با توجه به ظرفیتی که در نهالستان مادری کرج با ۶۰ سال قدمت وجود دارد به عنوان یک پایلوت برای ستاد سازمان منابع طبیعی در نظر گرفته شد، افزود: از این تعداد نهال حدود ۱۶ درصد تعهد استان البرز است تا سالانه ۴۱ میلیون اصله نهال تولید شود که در طی چهار سال ۱۶۴ میلیون اصله نهال بومی سازگار با اقلیم استان تولید شود.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان البرز به موضوع سیل اخیر در جاده چالوس نیز اشاره کرد و گفت: این سیل با قدرت و شدتی که داشت فقط خداوند بود که این سیل مخرب را کنترل کرد وگرنه خسارات جانی چندصدنفری را در پی داشت.

وی با اشاره به اینکه شدت فرسایش و شیب بالا در منطقه بسیار زیاد است، افزود: ۸۰ درصد حوزه های آبخیز استان سیل خیز هستند که هر لحظه باید منتظر سیل در حوزه ها باشیم که منتهی به جاده ها و مناطق شهری و روستایی می شوند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است تا دستگاه های دولتی در استان به خصوص آب منطقه ای و آبفا در تامین آب این پروژه ها همراه ما باشند، گفت: این کار برای حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و حفظ سلامت و جان حدود ۲۵ میلیون نفر موثر است.

وی گفت: در بررسی های انجام شده در سیل اخیر یکی از عمده مسایلی که منجر به وقوع سیلاب شده مسدود شدن آب راه ها بود که باید مسیل ها آزادسازی شود که مدیریت آب منطقه ای را می طلبد ضمن اینکه تمام خروجی هایی که زیرحوضه های کوچکی هستند بایستی اداره راه کالورت هایی در نظر بگیرد که سیلاب را از خود عبور دهد.

گفتنی است؛ در پایان این کنفرانس از خبرنگاران فعال در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری تجلیل بعمل آمد.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

سمیه بوربور

پست های مرتبط

سید فخر الدین رحمانی: محصولات موسسه رازی در منطقه بی رقیب است

کرج – عصر شفافیت – مدیرعامل شرکت صادر کننده پادزهرهای موسسه تحقیقات…

Print Friendly, PDF & Email

استاندار البرز: ستاد بحران با برگزاری مانور فرضی در آمادگی کامل باشد

کرج – عصر شفافیت – استاندار البرز گفت: مجموعه ستاد بحران استان…

Print Friendly, PDF & Email
اسفند ۲۹, ۱۴۰۲

۸۰۰۰ یتیم و فرزند محسنین در انتظار سخاوت مردم نوعدوست و نیکوکار استان البرز

کرج – عصر شفافیت – ۸۰۰۰ یتیم و فرزند محسنین تحت حمایت…

Print Friendly, PDF & Email
اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

اصغر بیات: مدیریت چرای شتر و جنگل‌کاری حاشیه اتوبان، دو پروژه در دست اقدام سال جاری است

پزشکی و سلامت
سمیه بوربور

هشدار هواشناسی سطح نارنجی در استان البرز؛ رگبار و رعد و برق، تگرگ و وزش باد شدید

کرج – عصر شفافیت – مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از قرار گرفتن استان به ویژه ارتفاعات در وضعیت هشدار سطح نارنجی خبر داد.       به گزارش پایگاه خبری عصر

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
پزشکی و سلامت
سمیه بوربور

در راستای اجرای جهاد تبیین و ترویج فرهنگ مدیریت مصرف آب: برگزاری “تور سلامت آب” ویژه دانش آموزان پایه نهم مدارس دوره اول متوسطه البرز

کرج – عصر شفافیت – حمیدرضا نامداری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز از برگزاری برنامه بازدید علمی دانش آموزان پایه نهم مدارس دوره اول متوسطه سطح

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
اقتصادی
سمیه بوربور

مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز خبر داد: محکومیت یک شرکت بازرگانی برای ایفا نکردن تعهدات ارزی

کرج – عصر شفافیت – یک شرکت بازرگانی به علت ایفا نکردن تعهد ارزی به پرداخت بیش از 582 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شد.       به گزارش پایگاه خبری

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
پزشکی و سلامت
سید ماهان شریفی

در آستانه روز دندانپزشک مطرح شد: ارائه بیش از 15 هزار خدمت دندانپزشکی رایگان در مناطق کم برخوردار استان البرز/آغاز پویش ملی سلامت دهان و دندان از نیمه دوم اردیبهشت

کرج – عصر شفافیت – مدیر گروه سلامت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی البرز از آغاز پویش ملی سلامت دهان و دندان در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
فروردین ۲۱, ۱۴۰۳

هشدار هواشناسی سطح نارنجی در استان البرز؛ رگبار و رعد و برق، تگرگ و وزش باد شدید

کرج – عصر شفافیت – مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از قرار گرفتن استان به ویژه ارتفاعات در وضعیت هشدار سطح نارنجی خبر داد.       به گزارش پایگاه خبری عصر…

Print Friendly, PDF & Email
فروردین ۲۱, ۱۴۰۳

براساس مصوبه شورای عالی انرژی، تبلیغ کولرهای گازی ممنوع شد

کرج – عصر شفافیت – مدیرعامل شرکت توانیر از ممنوعیت تبلیغ کولرهای گازی براساس مصوبه شورای عالی انرژی خبر داد.       به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، مصطفی…

Print Friendly, PDF & Email

سید فخر الدین رحمانی: محصولات موسسه رازی در منطقه بی رقیب است

کرج – عصر شفافیت – مدیرعامل شرکت صادر کننده پادزهرهای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به کشور عراق، پادزهرهای ضد مار و عقرب را بی رقیب در منطقه و ظرفیت…

Print Friendly, PDF & Email
نمونه عنوان
Skip to content