صفحه اصلی > پزشکی و سلامت و دسته‌بندی نشده و علم و فناوری : ششمین تور از سلسله تورهای رسانه‌ای دانش بنیان سازمان تات برگزار شد: همراهی رسانه‌ها؛ از توسعه پایدار تا رسیدن به امنیت غذایی

ششمین تور از سلسله تورهای رسانه‌ای دانش بنیان سازمان تات برگزار شد: همراهی رسانه‌ها؛ از توسعه پایدار تا رسیدن به امنیت غذایی

کرج – عصر شفافیت – موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر؛ مقصد ششمین تور رسانه ای دانش بنیان سازمان تات بود.

 

به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، به همت روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ششمین تور رسانه‌ای دانش بنیان با حضور اصحاب رسانه ملی و استانی در روز دوشنبه ۲۳مردادماه ۱۴۰۲ برگزار و از قسمت‌های مختلف موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بازدید گردید.

اولین برنامه ششمین تور رسانه‌ای دانش بنیان سازمان تات در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با بازديد از مزارع تحقیقاتی بخش تحقیقات سبزی و صیفی و حبوبات آبی آغاز شد.

دکتر موسی پورگرجی رییس این بخش گفت: بخش تحقيقات سبزی، صيفی و حبوبات آبی محصولات متنوعی را در دست بررسی و تحقيق دارد. از مهمترين محصولات اين بخش می‌توان به: سيب‌زمينی، پياز، گوجه‌فرنگی، خيار، فلفل، بادمجان، هندوانه، خربزه، طالبی، كاهو، اسفناج، كدو، كلم، هويج، ساير سبزيجات برگی انواع لوبيا (چيتی، سفيد، قرمز و چشم بلبلی)، باقلا و ماش اشاره كرد.

وی در خصوص دستاوردهای موسسه در این حوزه گفت: از دستاوردهای مهم سال‌های اخير بخش می‌توان به دو رقم سيب زمينی ايرانی به‌نام‌های ساوالان و خاوران، ارقام سير مازند، كاهو پيچ وارش، طالبی سمسوری ۸۸، اسفناج ورامين ۸۸ و سه رقم لوبيا قرمز اختر، درخشان و صياد، سه رقم لوبيا سفيد پاك، شكوفا و درسا، يك رقم لوبيا چيتی صدری و رقم باقلا بركت اشاره كرد.

دکتر پورگنجی افزود: با برنامه‌ريزی‌های انجام‌شده، اين بخش ارقام مناسبی از سيب‌زمينی، خربزه، اسفناج، كاهو، بادمجان، لوبيا چيتی، لوبيا قرمز، لوبيا سفيد، ماش و باقلا در دست اصلاح و معرفی دارد.

بازدید از مزارع تحقیقاتی بخش ذرت و گیاهان علوفه.ای دومین برنامه از ششمین تور رسانه ای دانش بنیان سازمان تات در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اختصاص داشت.

دكتر علی ماهرخ رئیس بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌ای در این بازدید به فعالیت ها و ارائه دستاوردهای این بخش از موسسه پرداخت.

دکتر ماهرخ در ابتدای این بازدید به معرفی بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه ای پرداخت و گفت: بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه ای در سال ۱۳۴۹ با هدف توسعه و بهبود کشت ذرت هیبرید در کشور با همکاری مؤسسه زمون پل یوگسلاوی آغاز به کار نمود به طوري که ۲۰ نفر کارشناس ایرانی با همکاری ۷ نفر کارشناس یوگسلاوی در زمینه های به نژادی، به زراعی، تولید بذر، مبارزه با آفات، بیماری ها و علف‌های هرز فعالیت خود را شروع نمودند.

وی افزود: در این راستا بررسی های علمی و فعالیت های مربوط به کشت و توسعه زراعت ذرت در ایران آزمایش های علمی و معرفی ماشین آلات جدید به منظور مکانیزه نمودن کشت و مواظبت و برداشت ذرت، اصلاح و تهیۀ بذر هیبرید و همچنین شناسائی ارقامی که با شرایط آب و هوائی ایران تطابق داشته باشند، مد نظر قرار می گیرد.

بخش بعدی این تور رسانه ای، بازدید اصحاب رسانه از بخش تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بود.

دکتر توحید نجفی میرک رییس بخش تحقیقات غلات موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر گفت: مسئوليت مديريت، برنامه ريزی، اجرا و نظارت بر پژوهش های به نژادی، به زراعی، بيماری ها و كيفيت غلات (گندم نان، گندم دوروم، جو، تريتيكاله و چاودار) و توليد بذور پرورشی گندم و جو آبی مورد نياز كشور را در كرج و 20 مركز تحقيقات كشاورزی و 33 ايستگاه تحقيقاتی در چهار اقليم گرم و مرطوب شمال، گرم و خشك جنوب، معتدل و سرد بر عهده دارد.

رییس بخش غلات در خصوص اهداف و وظایف موسسه گفت: مهمترین اهداف بخش تحقیقات غلات اصلاح و معرفی ارقام گندم نان، گندم دوروم، جو، تريتيكاله و چاودار می باشد.

در ادامه ششمین تور رسانه‌ای دانش بنیان سازمان تات در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دکتر بهزاد سرخی رییس بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران، میزبان خبرنگاران حاضر در این تور یکروزه بود.

دکتر بهزاد سرخی درباره فعالیت های بخش ژنتیک و بانک ژن گیاهی گفت: فعالیت‌های مربوط به حفظ و استفاده از منابع ژنتیكی در ایران بیش از پنجاه سال قدمت دارد و پس از تاسیس “بخش تحقیقات ژنتیك و بانك ژن گیاهی ملی ایران” در سال ۱۳۶۲ این فعالیت با شتاب بیشتری گسترش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، تعداد کل منابع ژنتیکی گیاهان زراعی و خویشاوندان وحشی آن ها 70759 نمونه ژنتیکی است که در دو شرایط کلکسیون پایه (oC18-)، کلکسیون میان مدت و فعال (oC4) در مجموع به حدود 140000 نمونه ژنتیکی می رسد. همچنین تاکنون بیش از 6000 نمونه ژنتیکی از گونه های درختان میوه جمع آوری گردیده است.

دکتر سرخی در ادامه گفت: تا كنون بیش از هفتاد هزار نمونه ژنتیکی گیاهان زراعی و خویشاوندان وحشی آنها و بیش از شش هزار نمونه ژنتیکی از گونه های درختان میوه جمع آوری گردیده است که متناسب با نوع گیاه به یکی از روش های حفاظت ذخایر توارثی نگهداری می شوند. این روش­ها می‌توانند به‌عنوان مكمل همدیگر و به طور هم‌زمان در بانک ژن گیاهی ملی ایران مورد استفاده قرار گیرند.

وی در ادامه توضحیات خود گفت: حفاظت بذور در سردخانه‌ها در شرایط ویژه و مطابق استانداردهای بین‌المللی انجام می‌گیرد. ژرم‌ پلاسم گیاهان زراعی موجود در سردخانه‌های بانك ژن گیاهی ملی ایران را نشان می‌دهد.

دکتر سرخی گفت: شناسائی و ارزیابی عمومی منابع ژنتیكی، انجام تحقیقات ژنتیك پایه و ارزیابی تخصصی (Pre-Breeding)، ثبت اطلاعات و ایجاد بانك اطلاعاتی، توزیع و مبادله ژرم‌پلاسم و ارتباطات علمی، تحقیقاتی و بین المللی از دیگر فعالیت های بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران برشمرد.

ايستگاه پایانی ششمین تور رسانه ای موسسه تات، نشست خبری رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بود.

دکتر محمد زمانیان در این نشست درخصوص فعاليت هاي علمي اصلاح گیاهان زراعی در ايران گفت: تاریخچه فعاليت های علمی اصلاح گیاهان زراعی در ايران از دهۀ نخست ۱۳۰۰ خورشیدی به صورت پراكنده در مناطق محدودي از كشور آغاز شد. با تأسيس مدرسۀ عالی فلاحت و سپس دانشكدۀ كشاورزی كرج (زير نظر وزارت كشاورزی) در سال ۱۳۰۶، اين كوشش ها سامان يافت و تحقيقات غلات از سال ۱۳۰۹ با  گزینش و اصلاح بذر در توده های بومی آغاز شد.

رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر درباره مهمترين اهداف و وظايف بخش های تحقيقاتی اين مؤسسه اظهار داشت: از مهمترين اهداف و وظايف بخش های تحقيقاتی اين مؤسسه می توان به جمع آوری، حفاظت و توسعۀ ظرفیت بهره برداری از ذخایر ژنتیک گیاهی، بررسي هاي به نژادی، به زراعی و تكنولوژيكی دربارۀ محصولات مهم زراعی و باغی برای اقليم های مختلف كشور، تهیه و ارائۀ دانش فنی مربوطه، تولید هسته های اوليۀ مورد نياز بذر و نهال و ارائۀ مشاوره های فنی و تحقیقاتی برای تعيين سياست ها، خط مشی و نظارت بر كار تولیدکنندگان بذر و نهال كشور اشاره کرد.

گفتنی است؛ تورهای رسانه ای دانش بنیان تات با هدف افزایش آگاهی جامعه از فعالیت موسسات تحقیقاتی، از خردادماه سال جاری آغاز و تا آذرماه ادامه خواهد داشت.

 
Print Friendly, PDF & Email

سمیه بوربور

پست های مرتبط

افزایش دو برابری ظرفیت تولید پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید مِهِستان

کرج – عصر شفافیت – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز…

Print Friendly, PDF & Email

عزاداران حسینی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

کرج – عصر شفافیت – سرپرست اداره کل دامپزشکی البرز توصیه‌هایی را به…

Print Friendly, PDF & Email
تیر ۲۲, ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

ششمین تور از سلسله تورهای رسانه‌ای دانش بنیان سازمان تات برگزار شد: همراهی رسانه‌ها؛ از توسعه پایدار تا رسیدن به امنیت غذایی

اقتصادی
سمیه بوربور

در قالب برگزاری ۷ نشست كميته برنامه ريزی استان البرز: ۱۵,۰۰۰ ميليارد ريال اعتبارات استان در بين شهرستان ها توزيع شد

کرج – عصر شفافیت – نشست های کمیته برنامه ریزی در شهرستان های استان البرز برگزار شد.       به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، توحيد شيريزاد به همراه

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
اقتصادی
سمیه بوربور

سخنگوی صنعت برق هشدار داد: دو هفته بسیار گرم پیش رو داریم / تلاش برای تامین برق پایدار با مشارکت مردم

کرج – عصر شفافیت – سخنگوی صنعت برق با اشاره به فراگیری منطقه خاورمیانه با موج شدیدتر گرما گفت: دو هفته بسیار گرم پیش روی کشور قرار دارد که امیدواریم با تامین

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
اجتماعی
سمیه بوربور

مدیرکل استاندارد البرز تاکید کرد: لزوم بازرسی های ادواری مخازن زیر 15سال خودروهای دوگانه‌سوز

کرج – عصر شفافیت – مدیرکل استاندارد استان البرز گفت: از تردد خودروهای دوگانه سوز غیر ایمن نگرانیم. به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، محمد آئینی اظهار داشت: مخازن سی

Print Friendly, PDF & Email
ادامه مطلب »
تیر ۳۰, ۱۴۰۳

در قالب برگزاری ۷ نشست كميته برنامه ريزی استان البرز: ۱۵,۰۰۰ ميليارد ريال اعتبارات استان در بين شهرستان ها توزيع شد

کرج – عصر شفافیت – نشست های کمیته برنامه ریزی در شهرستان های استان البرز برگزار شد.       به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، توحيد شيريزاد به همراه…

Print Friendly, PDF & Email
تیر ۲۹, ۱۴۰۳

سخنگوی صنعت برق هشدار داد: دو هفته بسیار گرم پیش رو داریم / تلاش برای تامین برق پایدار با مشارکت مردم

کرج – عصر شفافیت – سخنگوی صنعت برق با اشاره به فراگیری منطقه خاورمیانه با موج شدیدتر گرما گفت: دو هفته بسیار گرم پیش روی کشور قرار دارد که امیدواریم با تامین…

Print Friendly, PDF & Email
تیر ۲۸, ۱۴۰۳

مدیرکل استاندارد البرز تاکید کرد: لزوم بازرسی های ادواری مخازن زیر 15سال خودروهای دوگانه‌سوز

کرج – عصر شفافیت – مدیرکل استاندارد استان البرز گفت: از تردد خودروهای دوگانه سوز غیر ایمن نگرانیم. به گزارش پایگاه خبری عصر شفافیت از البرز، محمد آئینی اظهار داشت: مخازن سی…

Print Friendly, PDF & Email
نمونه عنوان
Skip to content